Skalniak, czyli jak zagospodarować pochyły teren?

Naturalna nierówność terenu to element krajobrazu, który warto odpowiednio wykorzystać, aranżując przestrzeń. Duża połać niezagospodarowanego terenu, zakończonego ścianą drzew prezentowała się nieatrakcyjnie, dlatego zdecydowaliśmy się na kontrast kolorystyczny oraz zniwelowanie monotonii obszaru przez skalniak.

Takie rozwiązanie pozwala na funkcjonalne zagospodarowanie pochyłości gruntu z użyciem materiału skalnego oraz odpowiednio dobranych roślin. W prezentowanej kompozycji użyliśmy sporej wielkości kamieni, pomiędzy którymi zasadzono wrzosy w dwóch kolorach – ciemnoróżowym oraz białym. Te powszechne i dobrze od stuleci znane w Europie krzewinki, zalicza się do roślin midodoajnych. Umieszczając je na skalniku, przyczyniamy się do wzrostu populacji pszczół, których niestety jest z roku na rok coraz mniej.

Widoczny na pierwszym planie skalniak został powtórzony na szczycie niewielkiego wzniesienia w dwóch miejscach, oraz urozmaicony zdecydowanie wyższymi roślinami zielonymi, nawiązującymi do najdalszego planu, jakim jest ściana wysokich drzew. W ten sposób uzyskaliśmy spójną wizualnie całość z mocnym akcentem kolorystycznym.